Aistros dėl "Spotify": Thom Yorke tai vadina "paskutiniu mirštančio kūno pabezdėjimu", Moby laimina viską, kas tik padeda dar labiau priartinti klausytoją prie muzikos

Spalio mėnesį muzikos klausymosi programai, kuri teikia muzikos transliavimo internetu paslaugą – "Spotify" – suėjo penkeri metai. Bet tikriausiai ir ateityje jai nereiktų tikėtis iš Thomo Yorke gauti su gimtadieniu sveikinantį atviruką.

"Radiohead" ir "Atoms form Peace" vedlys pavadino "Spotify" "paskutiniu pabezdėjimu, kurį išleidžia mirštantis kūnas" ir sukritikavo jos santykį su įrašų kompanijomis.

"Manau, kad muzikantai privalo kovoti prieš "Spotify". Jaučiu, kad dabar, kas vyksta mainstream'o muzikoje, yra paskutiniai senosios industrijos pasispardymai. Kai ji išleis paskutinį kvapą – o taip ir bus – nutiks kažkas labai blogo," sakė jis.

"Kalbu apie tai, kaip keičiasi mūsų muzikos klausymo būdai, kokie vyksta naujausių technologijų pokyčiai, kaip žmonės kalbasi vienas su kitu apie muziką... Daugelis tų dalykų gali būti suknistai blogi."

Praeitais metais nusprendę išimti savo albumus iš "Spotify" ir kitų muzikos transliavimo svetainių "Atoms for Peace" nariai Thom Yorke ir Nigel Godrich sukelė daug ginčų, išsireiškę, kad "Spotify" kenkia debiutuojantiems atlikėjams.

Šis Thomo interviu yra kol kas ilgiausias, kuriame jis išdėsto savo požiūrį, lygindamas "Spotify" su tuo, ką "Radiohead" padarė 2007-ais, patys internete patalpindami albumą "In Rainbows" ir leisdami klausytojams jį nusipirkti už savo siūlomą kainą.

"Labiausiai visame tame reikale žavintis dalykas buvo mintis apie tiesioginį ryšį tarp tavęs (muzikanto) ir tavo klausytojų. Niekam nereikia kištis. Bet staiga apsireiškia tie šūdžiai iš "Spotify", pastoja kelią ir užsimano kontroliuoti visą procesą," piktinosi Yorke.

"Mums jų nereikia. Jokiems atlikėjams jų nereikia – patys galime viską padaryti, todėl atsikniskite. Bet stambiausias įrašų kompanijos palaiko "Spotify", nes įmato būdą, kaip nemokamai perparduoti visus senus įrašus, susikrauti turtus ir nežūti."

Pastaraisiais mėnesiais "Spotify", kuri yra stambiausia komercinė muzikos klausymosi internetu platforma, turinti daugiau nei 24 mln. naudotojų ir 6 mln. pinigus mokančių prenumeruotojų, tapo ypatingai ryškiu kritikos taikiniu.

Tačiau kompanija ginasi, kad užpernai (2012–ais metais) dainų teisių savininkams išmokėjo virš 500 mln. ir už 2013–uosius planuoja išmokėti tiek pat. Ir nors tai neatsako į Yorke kritiką dėl stambiausių įrašų kompanijų, apie "Spotify" teigiamai atsiliepia ir nepriklausomos įrašų kompanijos.

Tuo tarpu šį Tom Yorke interviu skaičiusiam garsiajam elektroninės muzikos kūrėjui Moby gimė prieštaringų minčių. Skaitmeninių technologijų šalininkas Moby neseniai išleido savo naujausią albumą "Innocents" abiems tradiciniais formatais ir per "BitTorrent Bundle", kad jį nusipirkusieji galėtų atsisiųsti stermus ir remiksuoti jo kūrinius.

Kalbėdamas su "Mashable" apie būdus, kuriais technologijos ir ypač "Spotify" šiame skaitmeniniame amžiuje pasitarnauja klausytojui, Moby sakė:

"Kiekviena industrija yra ir bus neišvengiamai tiek teigiama, tiek neigiama prasme paliesta technologijos pokyčių, bet, manau, skųstis dėl to – beprasmiška."

"Mėgstu Thomą Yorke, bet kai išgirdau jį skundžiantis dėl "Spotify", pagalvojau: "Tu – kaip senis, kuris šaukia ant greitųjų traukinių," tęsė Moby. "Aš pats palaikau viską, kas tik kokiu nors būdu padeda įnešti dar daugiau muzikos į žmonių gyvenimus."

Išgirdęs Moby šnekas, "Radiohead" vokalistas savo "Twitter" profilyje parašė žinutę:

"Aš esu 45–ių luditas ir tuo didžiuojuosi... žiovulys" (luditai, populiariai vadinami "staklių griovėjais" – 19 am. amatininkai, kurie protestavo prieš žmonių darbą keičiančias stakles – past.)

Paskui Yorke "Twitteryje" atsakė didžėjui Illum Sphere, kuris nusistebėjo dėl Yorke amžiaus, ir netiesiogiai įkando Moby'iui:

"Taip, brol!! Man 45. Esu pražilęs, bet vis dar turiu plaukus."

Tas vėlgi nepraslydo pro Moby akis. Bet niekada skandalais negarsėjęs muzikantas ir šįkart į juos nepuolė. Jis tik parašė "Twitter" žinutę, kurioje paminėjo ir kitą aršiai prieš "Spotify" nusiteikusį muzikantą Davidą Byrne ("Talking Heads" lyderį):

"Noriu galutinai paaiškinti: labai vertinu @thomyorke ir David Byrne. Jie – tikri kūrybiškumo genijai. Bet tiesiog nematau prasmės kovoti su ateitimi, kuri jau atėjo."

Prieš porą savaičių buvęs "The Smiths" gitaristas Johnny Marr irgi pareiškė nuomonę apie "Spotify", teigdamas, kad ji kenkia muzikos industrijai.

"Neįsivaizduoju, kas gali būti dar svetimiau pankrokui už "Spotify". Manau, ji visiškai kenkia naujoms grupėms. Ir esu įsitikinęs, kad būtina vertinti grupes už tai, ką jos daro. Man nepatinka, kai didingi dalykai išmetami už borto. Pop kultūra nėra vien tik muzika. Tai – gyvenimo būdas, estetika, o ne vien tik mygtuko paspaudimas, patogiai viską gaunant savo naudai."

J. Marro požiūris pastato jį į tą pačią barikadų pusę, kurioje yra Thom Yorke, D. Byrne ir Beck, bet jo nuomonė susikerta su "Eurythmics" nario Dave Stewart, kuris neseniai pareiškė: "Dainų kūrėjai turėtų lenktis "Spotify" – ji surado puikią išeitį." Billy Bragg ir buvęs "Gang of Four" bosistas Dave Allen publikavo panašius pareiškimus, teigdami, kad muzikos industrija tiesiog privalo prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių.

O kurią pusę palaikote jūs?


   

Facebook comments