Renginio recenzija | „Moderat“ Vilniuje: tikras muzikinės terapijos seansas (+ foto)

Ilgai lauktas vokiečių „Moderat“ koncertas Lietuvoje nugriaudėjo Vilniuje esančiame „Lofte“ birželio 20 dieną.

Šį kartą dėl didelio susidomėjimo jis buvo perkeltas iš „Lofto“ patalpų į šalia esančią didesnę erdvę „IndEx Hall“. Koncerto ilgai laukiau ir aš, bet kadangi grupę teko išvysti jau antrą kartą, tai nebuvau toks excited kaip tada, tačiau mano muzikinės ląstelės tikrai buvo išjudintos.

„Moderat“ muzikinio projekto trejetuką sudaro nariai Gernotas Bronsertas ir Sebiastianas Szary (iš grupės „Modeselektor“) ir atlikėjas Sascha Ringas (iš grupės „Apparat“). Šis projektas buvo įkurtas dar 2002 metais, tačiau pirmasis jų albumas pavadinimu „Moderat“ išleistas tik 2009 metais. 2013-ieji „Moderat“ istorijoje žymi naują šio projekto etapą, kuomet buvo išleistas kol kas paskutinis albumas pavadinimu „II“. Jis susilaukė didžiulio dėmesio tiek Europoje, tiek už Atlanto - tai įrodo ir pilnai išparduoti koncertai, o pats turas tęsiasi iki šiol.

„Moderat“ kuriamoje elektroninėje muzikoje persipina minimal techno, glitch, IDM žanrai ir jų specifika. Dainose jaučiamas triukšmas ar neįprasti bei keisti garsai, nenuspėjamas ritmas, todėl pagal jų sukurtas dainas gali būti sunku šokti ar apskritai neįmanoma. Bet tai nereiškia, jog tarsi sustojus kojoms, klausos organas taip pat turi būti išjungtas. „Moderat“ būtent ir siekia savo kuriama muzika įsibrauti į kiekvieno žmogaus klausos ląsteles ir sukelti malonų kutenimą.

Koncertas turėjo prasidėti 23-ią valandą, tačiau vėlavo apie pusvalandį, kas publiką šiek tiek suerzino. Toks grupių vėlavimas „Lofto“ organizuojamuose koncertuose pastebimas jau ne pirmą kartą. To priežastys nelabai aiškios, bet spėju, jog kalta pati publika, kuri Lietuvoje visada pasižymi dideliu punktualumo trūkumu. Todėl norėdami išvengti diskomforto, organizatoriai šiek tiek palaukia, kol galų gale visi ar beveik visi žiūrovai susirinks į koncerto vietą.

„IndEx Hall“ visas paskęstas tamsoje, tik ant scenos švyti „Moderat“ koncertiniame ture naudojamos sumanios projekcijos – keturgubas ekranas, kuris šio projekto pasirodymui suteikia papildomo žavesio bei džiaugsmo ne tik ausims, bet ir akims. Ant šio ekrano pasirodo užrašas, kuris skelbia, jog „Moderat“ yra labai tamsus šou, o publikos prašoma nenaudoti fotoaparatų, telefonų blyksčių ar kitokių prietaisų, kurie sukeltų švytėjimo efektą ir sutrukdyti patirti pilnavertį pasimėgavimą šiuo pasirodymu.

Įžengus į sceną „Moderat“ trijulei, ją pasitinka gausios publikos ovacijos. Apskritai viso koncerto metu nenutilo pagerbiamieji šūksniai, palaikymo fanfaros – plojimai. Todėl, tikiuosi, ir pati grupė čia jautėsi ypatingiau nei kitur.

„Moderat“ koncerto programa yra absoliučiai nepriekaištinga, nors ir trumpa. Kadangi šis projektas dar negali pasigirti plačia diskografija, atliekama tik 14 kūrinių, tačiau visi jie - savaip ypatingi: vieni - šiek tiek lėtesni, tačiau nestokojantys melodingumo („Seamonkey“, „No. 22“, „Versions“), kiti - publiką verčiantys iš kojų („A New Error“, „Milk“, „Les Grandes Marches“, „Therapy“), treti - tiesiog elektroninės muzikos šedevrai, kuriems pritaria Saschos („Apparat“) balsas („Rusty Nails“, „Gita“, „Bad Kingdom“, „Last Time“ ir kiti).

Minėjau, jog programa yra absoliučiai nepriekaištinga. Taip yra todėl, jog iš esmės viskas tas pats atliekama kiekviename šio turo pasirodyme - nesikeičia nei dainų eiliškumas, nei įtraukiamos kitų albumų dainos. Tačiau šios grupės gerbėjams dėl to netenka liūdėti, nes išgirsta visus populiariausius kūrinius, o pati vokiškoji trijulė pademonstruoja puikiausius sugebėjimus, dirbant su visa garso technika, miksuojant, "šlifuojant", suvedinėjant ir t.t.

Sebastianas, Gernotas ir Sascha ne itin bendravo su publika. Turbūt ir nebuvo tam laiko, kadangi visas dėmesys buvo sutelktas į pasirodymą, kai viena daina iškart keisdavo kitą. Tačiau įpusėjus koncertui, grupė pasiteiravo publikos, kurią dainą dabar norėtų išgirsti. Publika išsiprašė kūrinio „Bad Kingdom“, nors bet kokiu atveju, žinant šios grupės pasirodymo dainų eiliškumą, šis kūrinys būtent tuo metu ir turėjo būti atliktas. Publikos ovacijų metu matėsi trijulės veido išraiškos – šypsenos. Galima spėti, jog ji liko sužavėta publika ir savo pačių pasirodymu.

Pertraukėlės „Moderat'ams“ turbūt prireikė tik parūkymui, kadangi bisui trijulė įžengė įsikandę po cigaretę. Publika griausmingu triukšmu pasitiko į sceną grįžtančius šio vakaro kaltininkus. Sugroti dar trys kūriniai - „Gita“, „Let In The Light“ ir paskutinis „Therapy“, kurios metu įvyko tikras muzikinės terapijos seansas.

„Loftas“ drąsiai gali laikyti save konkurencijos neturinčiu muzikos epicentru ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje, o įvykęs „Moderat“ koncertas neabejotinai buvo vienas geriausių šioje erdvėje. Pati trijulė yra sakiusi, jog troško kurti tokią muziką, kokios dar niekas nekūrė, išgauti tokius muzikinius garsus, kokių dar niekas neišgavo. Ar jiems tai pavyko? Mano manymu, taip - rezultatas absoliučiai viršijo visus lūkesčius. Šio projekto pripažinimas tarp publikos yra akivaizdus, o grupės laukia tikrai šviesi ateitis.

Kas žino - galbūt turime naujuosius elektroninės muzikos karalius, kurių vardą po 20 metų ar net anksčiau visi linksniuos, kaip dabar linksniuoja tokias superžvaigždes kaip „Depeche Mode“?

Jei šio koncerto metu nepatyrėte muzikinės ekstazės, tai, deja, neišlaikėte intelektualaus „Moderat“ projekto egzamino arba esate nesubrendęs šiai muzikai.

Lankėsi Eligijus Zaburas

Nuotraukos - autoriaus:


   

Facebook comments