Vengrijos muzikos sensacija „Budapest Gypsy Symhony Orchestra“ Vilniuje stebins koncertu „100 smuikų“

Lietuvą šį rudenį pirmą sykį aplankys muzikantai, žavintys ryškiausias muzikos pasaulio žvaigždes ir kasmet rengiantys koncertus nuo keliuose žemynuose. Lapkričio 11-ąją į Vilniaus kongresų rūmų sceną žengs trisdešimtmetį švenčiantis Vengrijos orkestras „Budapest Gypsy Symphony Orchestra“, pristatysiantis muzikos pasaulio sensacija tapusią savo programą „100 smuikų“.

Kai prieš penkerius metus šis orkestras šventė karjeros 25-metį, išgirsti jo susirinko pilnutėlė miesto arena, talpinanti 12,5 tūkst. žiūrovų. Nuo 1994-ųjų orkestras kasmet gastroliuoja Prancūzijoje – Paryžiaus „Champs Elysees“ teatre jis koncertavo net 33 kartus. 2001-aisiais Lisabonos muzikos festivalyje orkestro klausėsi 25 tūkstančių, o 2011-aisiais Kartaginoje – 15 tūkstančių žiūrovų minia.

„Budapest Gypsy Symphony Orchestra“ yra išleidęs 21 albumą ir 5 DVD. Koncertiniai šio kolektyvo albumai įrašyti Ženevoje, Lione ir Atėnuose. Dar prieš 15 metų Vengrijoje orkestras paskelbtas nacionalinio kultūros paveldo dalimi, jis yra patekęs ir į Guinnesso rekordų knygą. Orkestro pasirodymai vyko Amsterdamo „Concertgebouw“, Pekino nacionaliniame atlikimo menų centre, Vienos „Konzerthaus“, Honkongo kultūros centre ir kitose prestižinėse pasaulio salėse. Orkestro gastrolės vyko daugiau nei 30 šalių. Latvijos ir Estijos publiką jau sužavėjęs kolektyvas į Lietuvą atvyksta pirmą sykį.

Kur slypi jo išskirtinumas? Visi orkestro dalyviai – čigonų kilmės. Sakoma, kad ši tauta turi ypatingą muzikos pojūtį, šią tiesą jau tris dešimtmečius įrodo „Budapest Gypsy Symphony Orchestra“. Orkestro programoje skamba ne tik klasikų Johanneso Brahmso, Piotro Čaikovskio, Gioachino Rossini, Johanno Strausso kūriniai, bet ir vengrų bei čigonų folkloro melodijos. Jo koncertuose virtuozišką muzikantų grojimą papildo karštas temperamentas – nieko nuostabaus, kad į šio orkestro koncertus žiūrovai eina po keletą kartų, jo istorijoje netrūksta atvejų, kai pasirodymus teko perkelti į didesnes sales.

Orkestro susibūrimo istorija – labai įdomi. Viskas prasidėjo vieną liūdną popietę. 1985-aisiais mirė legendinis Vengrijos čigonų muzikantas Sandoras Jaroka. Laikydamiesi tradicijų, į jo laidotuves susirinko šimtai kolegų iš visos šalies, kurie surengė improvizuotą pasirodymą. Po jo buvo nuspręsta, kad būtų įdomu tęsti bendrą muzikinę veiklą ir pažiūrėti, kas iš to išeis. Netrukus scenoje debiutavo kolektyvas, kurio nariai groja smuikais, kontrabosais, altais, violončelėmis, cimbolais ir klarnetais. Tarp muzikantų – kelių ryškiausių Vengrijos čigonų muzikinių dinastijų, kurioms priklauso net kelių kartų žymūs atlikėjai, nariai.

„Šis orkestras perteikia aistringą Vengrijos muzikos sielą. Pažymėtina, kad visi muzikantai groja be natų, demonstruodami pritrenkiantį meistriškumą“, - apie šį kolektyvą rašo muzikos kritikai.

Ištrauka iš orkestro pasirodymo:

Nuo orkestro susikūrimo jam vadovavo garsus muzikantas Laszlo Berki. Po jo tragiškos žūties 1997-aisiais kolektyvo vairą perėmė Sandoras Rigo Buffo. Pernai jam mirus, orkestrui vadovauja Joszefas Lendvai Csocsi – nuo pat kolektyvo debiuto jame grojantis muzikantas, įvairiuose ansambliuose muzikuojantis nuo dešimties metų, už nuopelnus kultūrai apdovanotas Vengrijos Auksiniu kryžiumi ir koncertavęs tokiose prestižinėse salėse kaip Niujorko „Carnegie Hall“. Orkestro prezidentas – 44-uosius profesionalios karjeros metus skaičiuojantis žymus smuikininkas Nandoras Farkas, Vengrijos vyriausybės apdovanotas šalies kultūros riterio titulu.

Per 30 karjeros metų orkestras surengė daugiau nei tūkstantį koncertų. Jo muzikantų talentas žavi ne tik dideles minias gerbėjų, bet ir Vakarų muzikos pasaulio žvaigždes. Pavyzdžiui, garsią britų dainininkę Joss Stone. Pernai ji apsilankė orkestro repeticijoje Budapešte – muzikantai jai paliko tokį įspūdį, jog atlikėja su jais įrašė porą kūrinių ir įamžino dokumentiniame filme apie savo gastroles.

Paprastai didesnėse salėse koncertuojančio orkestro pirmąjį pasirodymą Lietuvoje galės pamatyti tik 900 žiūrovų – bilietai į pasirodymą Kongresų rūmuose platinami visose „Bilietų pasaulio“ kasose ir interneto svetainėje www.bilietupasaulis.lt

„Budapest Gypsy Symphony Orchestra“ pasirodymą rengia didžiausias Baltijos šalių koncertų organizatorius „Live Nation Lietuva“, kviečiantis šįmet aplankyti garsių atlikėjų „Nickelback“, Roisin Murphy, Passenger, „Brit Floyd“, Glenno Millerio orkestro koncertus, Anželikos Cholinos šokio spektaklį „Ana Karenina“ Trakų pilyje ir daugybę kitų renginių.


   

Facebook comments