Vilniuje atliekamas galingą perversmą sukėlęs muzikos kūrinys

Ateinantį antradienį, rugsėjo 20 dieną, Vilniuje nuskambės kūrinys, prieš beveik penkiasdešimt metų muzikos istorijoje sukėlęs galingą perversmą. 1946 - aisiais amerikiečių kompozitorius Terry Riley sukūrė kompoziciją "In C" - kūrinį, kuris tapo stipriu ir provokuojančiu atsaku tuo metu vyravusiai šiuolaikinei muzikai, įtakotai Naujosios Vienos mokyklos kompozitorių (kompozitorius Arnoldas Šėnbergas ir kiti).

Kūrinys atspindi visiškai priešingą poziciją ir kūrėjo požiūrio tašką - šiuolaikinė muzika neturi būti atskirta nuo klausytojo. Ši atskirtis atsirado dvidešimtojo amžiaus pradžioje,kai šiuolaikinė muzika tapo klausytojui neprieinama dėl radikaliai sudėtingų struktūrinių ir formos sprendimų, dažniausiai tokia muzika, dėl savo akustinių savybių, yra netgi nemaloni žmogaus ausiai.

Kūrinį, kuris netikėtai buvo sukurtas JAV, gali atlikti bet kokia muzikantų sudėtis. Kompoziciją sudaro 53 muzikiniai motyvai,- visus juos atlikti turi kiekvienas atlikėjas tiek kartų, kiek pageidauja. Kaip pats kompozitorius rašė - kūrinį gali atlikti bet kokio pasirengimo muzikantai, galbūt net muzikos mėgėjai, tačiau geriausią kūrinio atlikimą sukurti gali tik "apdovanoti ypatingu improvizacijos bei klausymo talentu".

Šis kūrinys subūrė ištisą kompozitorių, oponuojančių tuomet dominavusiai šiuolaikinei muzikai, stovyklą. Gimė muzikos kryptis, vadinama minimalizmu. Tai muzika, kurioje dažnai girdime džiazo ar rytietiškos muzikos atgarsius. Būtent šios krypties muzikos dėka į koncertų sales grįžta didelė dalis visuomenės.

Šis kūrinys bus atliekamas dažnai publiką provokuojančio Naujų idėjų kamerinio orkestro NI&Co artistų, šeštojo koncertų sezono atidarymo proga. Vėliau su "In C" kolektyvas pasirodys Vokietijos minimalistinės muzikos festivalyje Kaselio mieste, Hamburge ir kitur. Kaip ir didžiąją savo programos dalį, taip ir šį kūrinį NI&Co artistai atliks be natų. "Visa muzikinė medžiaga išmokta mintinai, kad galėtume geriau komunikuoti su publika koncerto metu - mums tai svarbiausia" - teigė orkestro vadovas, taip pat minimalistinės muzikos kūrėjas Gediminas Gelgotas.

Koncertas vyks Vilniaus Fluxus Ministerijoje jau šį antradienį, rugsėjo 20 dieną, 20 valandą.


   

Facebook comments